Annak ellenére, hogy a kutyatulajdonosokat törvény kötelezi a rendszeres oltás biztosítására, a mikrochipes megjelölésre és a négylábúak ivartalanítására, ezekről a feladatokról legtöbben akarva-akaratlanul nem vesznek tudomást, és magát a kutyaelhagyást sem tekintik szabálysértésnek, legyen szó fajtatiszta vagy keverék, városi vagy falusi ebről. Ennek pedig óhatatlanul is a nem kívánt szaporulat az egyik kelletlen következménye, melyet a sokan sokféleképpen orvosolnak. Ki emberségesebben, ki kegyetlen módszereket választva.
Utóbbiak közé tartozik többek az a módszer, mellyel egyre többször találkozunk Szatmárnémetiben is: a „gazdi” zsákba vagy dobozba teszi az apró, alig pár napos kutyakölyköket, majd kirakja őket egy szemetes konténerbe, a Szamos-part egyik bokra alatt, vagy egy árokba. Minap például a 16-os lakónegyedben történt ilyen, akkor négy kutyakölyök végezte egy jól bekötött zacskóban, melyet aztán a kukába hajítottak. Hogy megmenekültek, az csak a szerencsés véletlennek köszönhető.
Bár a kutyakérdés igencsak megosztja a lakosságot, talán abban mégis mindenki egyetért, hogy az ilyen helyzetek egyértelműen elkerülhetőek lennének, ha a kutyatartók eleget tennének kötelességüknek és ivartalanítanák a kiskedvenceket. A fiatal korban (ivarérés előtt) végzett ivartalanításnak nincs ismert negatív mellékhatása a hobbi célból tartott kutyákra, viszont a gazdát megkíméli a kölykök felnevelése és gazdák keresésének feladatától. A várost pedig attól, hogy gazdátlan, legtöbbször csoportokban bolyongó kutyák garázdálkodjanak az utcákon.
A Freelife Állatvédő Egyesület által működtetett, az ipari park közelében található kutyamenhelyen szinte folyamatosan teltház van, így ők sem tudják a végtelenségig befogadni a nem kívánt négylábúakat. Annál is inkább, mivel saját önerőből és az állatbarátok adományaiból tartják fent magukat. Egy maroknyi önkéntes gondoskodik az állatok folyamatos ellátásáról és a kennelek tisztán tartásáról. Mindemellett a napi tevékenységük részeként az örökbefogadásokat is lebonyolítják. Bár azt hihetnénk, érdekük a minél nagyobb számú adoptáció, mégis minden leendő gazdi figyelmét felhívják a kutyatartással járó felelősségre és arra intik őket, csak akkor vegyenek magukhoz egy négylábút, ha az ebről annak rendje és módja szerint gondoskodni tudnak.
További képekért és újabb információkért érdemes követni a Freelife Egyesület Facebook-oldalát is.